Włosy należy myć przynajmniej 2 – 3 razy w tygodniu, w pozycji z głową odchyloną w kierunku pleców tak, jak podczas wizyty u fryzjera. Aby prawidłowo wykonać tę czynność, przeznaczmy na nią więcej czasu niż na codzienny, poranny prysznic. Czynnością poprzedzającą mycie powinno być dokładne rozczesanie włosów w celu usunięcia zanieczyszczeń z ich powierzchni. Jeśli nakładaliśmy dużą ilość środków do stylizacji możemy pominąć ten krok. Rozpoczynając mycie dokładnie zwilżamy włosy ciepłą wodą, nieprzekraczającą temperatury naszego ciała. W przypadku problemu z przetłuszczaniem się, woda powinna być letnia, aby nie pobudzać gruczołów łojowych do nadprodukcji sebum.

 

     Masaż skóry głowy należy wykonać tuż przed rozpoczęciem mycia i w trakcie drugiej aplikacji szamponu, kiedy skóra głowy jest oczyszczona. Do wykonania masażu wykorzystujemy opuszki palców obu dłoni z wyłączeniem paznokci, aby uniknąć zadrapań i podrażnienia skóry, mogących prowadzić do infekcji i stanu zapalnego. Powierzchnię skóry głowy masujemy delikatnie, kolistymi ruchami, starając się nie odrywać opuszków palców od powierzchni skóry, przesuwamy je, uciskając tak, aby nie odczuwać bólu. Cały skalp można delikatnie pobudzić, przesuwając całą, płaską powierzchnią dłoni kilka razy po skórze głowy, zataczając „duże koliste ruchy”, a na koniec głaszcząc, stopniowo odrywać dłonie od skóry głowy. Masaż powinien być wykonywany przez około 5 minut. W trakcie prawidłowo wykonanego masażu ilość wypadających włosów może się zwiększyć. Jest to właściwy objaw oczyszczania skóry i nie należy przerywać tego etapu pielęgnacji dla skutecznego pozbycia się jak największej ilości włosów telogenowych. 

          

        Po spłukaniu włosów, nakładamy na nie szampon i delikatnie myjemy, rozprowadzając szampon płaską dłonią w celu usunięcia zanieczyszczeń, po czym zmywamy. Czynność powtarzamy wcierając szampon opuszkami palców w skórę głowy. Warto pozostawić go na kilka minut na skórze i włosach dla skutecznego działania składników pielęgnujących. Następnie spłukujemy głowę, odsączamy nadmiar wody i nakładamy odżywkę lub maskę na 3/4 długości łodygi.

 

       Mycie kończymy obfitym płukaniem włosów przez minimum 30 sekund, w zależności od ich gęstości i długości, pod koniec płuczemy chłodną wodą w celu domknięcia łuski. Następnie należy wytrzeć je odciskając w ręcznik nadmiar wody. Włosy mokre są bardziej podatne na uszkodzenia.

 

       Po pozbyciu się nadmiaru wody (wytarciu) przystępujemy do czesania. W przypadku włosów długich wskazane jest wykonanie tej czynności przy pomocy grzebienia o grubych i szeroko rozstawionych ząbkach. Korzystanie z niego zapobiega szarpaniu, naruszeniu struktury i powstaniu uszkodzeń. Do rozczesywania cienkich włosów przydatne są szczotki o dwustopniowych ząbkach, naprzemiennie krótkich i długich – służą one rozczesywaniu wszystkich włosów w tym kręconych.

 

W celu rozczesania włosów wilgotnych można wcześniej spryskać je mgiełką nawilżającą albo nanieść odrobinę olejku. Zabieg należy rozpocząć od końcówek do nasady. Do włosów mokrych najlepiej używać grzebienia z szeroko rozstawionymi zębami. Suche natomiast można również szczotkować.

 

       Czesanie stanowi zabieg pielęgnacyjny, podczas którego włosy stają się błyszczące. W trakcie szczotkowania rozprowadzamy serum po włosach zapewniając im naturalną ochronę. Rozczesywanie ich grzebieniem można wykonywać tak często jak jest potrzeba.

 

        Mokre włosy są bardzo wrażliwe, a ich częste suszenie przy pomocy suszarki z gorącym strumieniem powietrza trzymanej zbyt blisko na pewno nie będzie miało korzystnego wpływu na ich utrzymanie w zdrowej kondycji. Im bardziej włosy są zniszczone, tym więcej wilgoci pochłaniają, ale również tym szybciej ją tracą, szczególnie podczas suszenia suszarką. Ta czynność może nasilać wypadanie włosów, dodatkowo osłabiać je i pozbawiać odpowiedniego nawilżenia.

 

        Zdrowy włos zawiera 10% wody. Jest lśniący, jedwabisty i zachowuje elastyczność. W trakcie suszenia trzymajmy suszarkę w bezpiecznej odległości, susząc włosy zgodnie z kierunkiem ich wzrostu (od góry do dołu), a na koniec użyjmy zimnego strumienia powietrza. Skóra głowy i włosy wymagają relaksu, pozwólmy im w miarę możliwości wyschnąć w naturalny sposób, a sprzęty do stylizacji używajmy tylko w celu wykończenia fryzury (modelowania).

 

 

  

PRAWIDŁOWA PIELĘGNACJA WŁOSÓW